Kalkulator ustawień AstroPilota
wstecz
wróć do formularza obliczeń

AstroPilot ma 5 trybów ręcznych: 1-5, tryb lunarny-6, tryb gwiazdowy-7, tryb słoneczny-8 oraz tryb konfiguracji-9. Tryby 1-5 działają z prędkościami x1, x2, x10, x20, x100 prędkości podstawowej (gwiazdowej). W trybach 6-8 AstroPilot automatycznie generuje sygnały zegarowe dla osi Ra a dodatkowo w tych trybach możliwa jest funkcjonalność guide. Tryby 6 i 8 są nieco wolniejsze niż tryb 7 (gwiazdowy) ale różnica jest niewielka i widoczna dopiero po dłuższej obserwacji (co najmniej kilkadziesiąt minut).

Zmiana trybów odbywa się przez naciśnięcie i przytrzymanie klawisza środkowego (czerwonego), na wyświetlaczu przewijają się cyfry odpowiadające trybom w kolejności 1->2->3->4->5->6->7->8->9->0->wygaszony->1->2->-3 ....itd. Wybór trybu polega na zwolnieniu klawisza środkowego gdy na wyświetlaczu znajduje się cyfra odpowiadająca żądanemu trybowi a następnie zatwierdzenie wybranego trybu klawiszem strzałki w prawo (->). Przed zatwierdzeniem trybu na wyświetlaczu miga cyfra wybranego trybu. W tym stanie ponowne naciśnięcie klawisza środkowego umożliwia ponowny wybór innego trybu pracy.

W trybie 9 ustawia się prędkość podstawową czyli prędkość ręczną trybu 1 równą jednocześnie automatycznej prędkości gwiazdowej w trybie 7. Po wejściu do trybu 9 (za pomocą klawisza środkowego i po zatwierdzeniu wyboru klawiszem ->) zostaje cyklicznie wyświetlona sekwencja sterująca w postaci ciągu 6 cyfr np. 035673. Sekwencję tę należy rozpoznać licząc pierwszą cyfrę od zgaszonego wyświetlacza: zgaszony->0->3->5->6->7->3-zgaszony->0->3....itd.

Aby zmienić sekwencję należy opisaną dalej procedurę przeprowadzić dla każdego pola sekwencji wymagającego korekty. Założmy, że sekwencję 035673 należy zmienić na 035875 a więc na pozycjach 4 i 6 licząc od lewej. Należy więc postępować następująco: w momencie kiedy na wyświetlaczu wyświetlona jest cyfra wymagająca zmiany a więc cyfra 6 (którą trzeba zamienić na 8) należy nacisnąć i przytrzymać klawisz środkowy co spowoduje, że na wyświetlaczu zaczną się przewijać cyklicznie cyfry: 6->7->8->9->0->1->2->-3->4->5->6->7->....itd. Należy odczekać aż na wyświetlaczu pojawi się cyfra 8 po czym należy puścić klawisz środkowy. Wybrana cyfra 8 zacznie migać na wyświetlaczu. Ponownie naciśnięcie klawisza środkowego spowoduje powrót do wyboru innej cyfry na tej pozycji a użycie klawisza prawej strzałki (->) spowoduje zatwierdzenie wybranej cyfry na tej pozycji. Po zatwierdzeniu wuboru układ wróci do głównego poziomu trybu 9 a na wyświetlacziu będzie przewijać się skorygowana już w jednym miejscu sekwencja zgaszony ->0->3->5->8->7->3- zgaszony->0->3....itd. Sekwencję należy poprawić również na ostatniej pozycji gdzie znajduje się cyfra 3 zamieniając ją na 5 a więc należy odczekać aż na wyświetlaczu pojawi się cyfra 3 a nastepnie nacisnąć i przytrzymać jak poprzednio klawisz środkowy, odczekać aż na wyświetlaczu pojawi się cyfra 5 po czym należy zatwierdzić wybór klawiszem (->). Jeśli sekwencja sterująca zawiera kilka jednakowych cyfr to oczywiście należy rozróżniać, na której pozycji w ciągu należy dokonać zmiany.

Po ustaleniu, że sekwencja odpowiada założeniom należy ją zapamiętać. W tym celu należy w domolnym miejscu trwania sekwencji sterującej nacisnąć i przytrzymać klawisz strzałki w prawo (->) i odczekać aż pojawi się ostatni znak sekwencji po czym na wyświetlaczu dwukrotnie mignie i pozostanie na stałe cyfra 9. Oznacza to zapisanie sekwencji do pamięci. Po zapisaniu sekwencji należy wyłączyć i ponownie włączyć zasilanie. Po włączeniu układ będzie działał na ostatnio zapamiętanej wartości sekwencji sterującej. Jeśli sekwencja nie zostanie zapisana to wprowadzone zmiany zostaną utracone. Oznacza to również, że jeśli w trakcie programowania pogubisz się to po prostu wyłącz i włącz ponownie zasilanie a następnie przejdź ponownie do trybu 9 w celu zmiany sekwencji.

Incydentalnie zdarza się, szczególnie podczas włączania lub wyłączania napięcia zasilania, że układ gubi sekwencję co objawia się pozornym uszkodzeniem urządzenia (brak impulsowania) a w trybie 9 brakiem jakiejkolwiek sekwencji sterującej (pusty wyświetlacz) lub też w sekwencji występuje więcej pustych pól (zgaszony wyświetlacz na więcej niż jednej pozycji). W takim wypadku należy doprowadzić początkowo do wypełnienia sekwencji jakimikolwiek danymi aby ciąg sekwencji zawierał tylko jedną przerwę w wyświetlaniu a na pozostałych miejscach były dowolne cyfry a następnie na odpowiedniej korekcie pełnej sekwencji zgodnie z podanym już opisem. W tym celu w miejscu gdzie wyświetlacz jest zgaszony należy nacisnąć klawisz środkowy doprowadzając do pojawienia się dowolnej cyfry na każdej wygaszonej pozycji oraz zatwierdzając wybór klawiszem (->).

wstecz
wróć do formularza obliczeń