wstecz
wróć do opisu transceivera DC01

Heterodyna transceivera DC01

Heterodyna wykorzystuje moją wcześniejszą konstrukcję Tiny DDS opartą na układzie AD9835. Traktuję to rozwiązanie jako tymczasowe do czasu opracowania generatora DDS działającego w zakresie do 60MHz co pozwoli mi na pokrycie wszystkich pasm do 30MHz. Niemniej, prawdopodobnie nowa konstrucja DDS zachowa swoje własności mechaniczne oraz system przycisków definiujący funkcjonalność co zapewni łatwą zamianę układu obecnego.


Generator DDS pracuje w zakresie od 0 do 32MHz co pozwala na pokrycie częstotliwości działania transceivera od 0 do 16MHz a więc do pasma 14MHz.
Wyświetlacz generatora w górnej linii opisuje dane zawarte w linii dolnej oraz wskazuje czy układ działa w trybie CW, SSB oraz na jakiej wstędze odbywa się praca za pomocą komunikatów: USB, LSB dla pracy SSB oraz UCW i LCW przy pracy telegraficznej. Dodatkowo, w górnej linii znajduje się informacja na jakim VFO odbywa się aktualnie praca (układ ma 2 VFO oznakowane jako F0 i F1).
W dolnej linii odczytać można częstotliwość pracy oraz aktualny krok przestrajania, który może mieć wartości: 5Hz, 50Hz, 500Hz, 5kHz, 50kHz, 500kHz. Mniejsze kroki pozwalają na dokładne dostrojenie do odbieranej częstotliwości a większe kroki pozwalają na szybką zmiane pasma co między innymi decyduje o tym, że układ nie posiada przełącznika pasm a przełączanie filtrów pasmowych w.cz. odbywa się automatycznie podczas przestrajania wskutek odpowiedniego sterowania z układu DDS.
Panel sterujący transceivera to 5 klawiszy funkcyjnych. Skrajny, lewy klawisz umożliwia ustawienie częstotliwości wzorca DDS-a podczas uruchamiania układu (procedura SETUP) a w czasie normalnej pracy pozwala na zmianę trybu pracy z CW na SSB i odwrotnie. Kolejny klawisz zapewnia możliwość wyboru wstęgi pracy. Wybór dokonany za pomocą tych klawiszy sygnalizowany jest w górnym wierszu wyświetlacza komunikatami: USB, LSB, UCW i LCW. Wybór trybu CW oznacza jednocześnie uruchomienie funkcji opóźnienia przy przełączeniu na odbiór co jest konieczne dla prawidłowej pracy CW. Czas opóźnienia można dobrać za pomocą potencjometru na głównej płytce układu transceivera. Klawisz środkowy pozwala na wybór jednego z dwóch VFO (F0 lub F1). Obie częstotliwości mogą leżeć w całym paśmie pracy urządzenia a wybór jednego z nich oznacza jednocześnie odpowiednie przełączenie filtra pasmowego w.cz. Kolejny klawisz zrównuje częstotliwość pracy drugiego VFO (F1 lub F0) z aktualnie działającym. Skrajny prawy klawisz pozwala na zmianę skoku przestrajania generatora w zamkniętym cyklu ..5Hz -> 50Hz -> 500Hz -> 5kHz -> 50kHz -> 500kHz -> 5Hz -> 50Hz... itd.
Płyta przednia transceivera będzie mieć trzy pokrętła: istniejące pokrętło regulacji wzmocnienia m.cz, istniejące pokrętło strojenia częstotliowości, widoczne jest również miejsce na pokrętło regulacji pasma przenoszenia filtra dolnoprzepustowego m.cz.

schemat rysunek montażowy płytka drukowana

W pikach pdf znajduje się aktualny schemat generatora DDS, rysunek montażowy i rysunek płytki drukowanej dla metody termotransferowej.


cdn...



wstecz
wróć do opisu transceivera DC01