wstecz
wróć


Układ został zmontowany bez zmian w wyniku tego podstała klasyczna konstrukcja Tiny DDS, która 'ruszyła' od pierwszego włączenia dając na oscyloskopie obraz jak na zdjęciu:

     

Komentarz na temat uruchomienia układu Krzysztof zawarł w pliku word-a - polecam zapoznanie się z tą lekturą i moim do niej komentarzem.


Do uwag mam następujący komentarz:
- istnienie 2 wersji tranzystora 2N2222 było dla mnie samego zaskoczeniem, obudowa metalowa ma wyprowadzenia klasyczne tzn. emiter od strony znacznika obudowy ale tranzystor w obudowie plastykowej ma wyprowadzenia kolektora i emitera odwrotnie niż większość tranzystorów tego rodzaju. Przekonałem się o tym długo potem jak zrobiłem dokumentację i dlatego ta informacja pojawia się dopiero teraz.
- obsługa impulsatora nie jest jeszcze idealna. Ze względu na niejednoznaczność działania impulsatora (błędne impulsowanie na plus i minus) wprowadziłem do algorytmu zasadę, że impuls w danym kierunku 'zaliczany jest' dopiero jeśli pojawią się trzy impulsy dla tego kierunku. W ten sposób powiększyłem strefę martwą i rozpoznanie kierunku jest bardziej prawidłowe kosztem istotnego zmniejszenia rozdzielczości zmian (3 krotnie). Mając świadomość, że powstałe rozwiązanie nie jest idealne zamierzam poprawić algorytm obsługi impulsatora przy najbliższej nadarzającej się okazji.
- błędy w płytce drukowanej nie są mojego autorstwa choć obciążają mnie jako autora konstrukcji. Błędy powstały w firmie wykonującej obwody drukowane ale ponieważ są łatwe do skorygowania to muszę na razie poprzestać na ostrzeżeniu o nich. Jeśli wykonam nową serię płytek to na pewno je usunę.
- wyświetlacz DDS-a ma szerokość 16 znaków stąd postanowiłem ograniczyć wyświetlaną częstotliwość do setek Hz. Dlatego też podczas przestrajania z krokiem 10Hz nie widać od razu zmian na wyświetlaczu, które muszą osiągnąć wartość co najmniej 50Hz aby układ mógł je pokazać jako zmiana o 100Hz (wskutek zaokrąglenia do najbliższej wartości z krokiem 100Hz). Niemniej, zmiany o wartości 10Hz zachodzą podczas strojenia na najniższym kroku co można stwierdzić mierząc częstotliwość wyjściową lub sprawdzając, że zmienia się odbierana częstotliwość.
- błędy na wyświetlaczu wymagają szerszego komentarza. Wynikają one ze skończonej dokładności arytmetyki binarnej jaka działa w mikrokontrolerze sterującym układem DDS oraz przyjętej dokładności wartości częstotliwości (100Hz). Kroki jakie wylicza układ podczas różnych stanów nie są nigdy równe wartościom z wyświetlacza z absolutną dokładnością. Ze względu na ograniczoną liczbę wyświetlanych cyfr, częstotliwość na wyświetlaczu 2.5000MHz może w rzeczywistości mieć wartość 2.49994MHz lub 2.50004MHz. Jeśli więc, dla uproszczenia, podwoi się tą częstotliwość zmieniając ją z krokiem 100kHz to w ywniku uzyska się 4.99998MHz lub 5.00008MHz ale na wyświetlaczu uzyska się w pierwszym przypadku wartość 5.0000MHz a w drugim 5.0001MHz. Po potrojeniu tej wartości w pierwszym przypadku zobaczymy 7.4498MHz a w drugim 7.5001MHz. Tak więc dla pierwszego przypadku i przestrajania co 100kHz zobaczymy 2.5000MHz, 5.0000MHz oraz 7.4498MHz a w drugim przypadku 2.5000MHz, 5.0001MHz oraz 7.50001MHz Pamiętając więc o tym ograniczeniu należy właściwie interpretować pojawiające się wyniki, które jednak wyliczane są na podstawie rzeczywistej wartości częstotliwości przy zaokrągleniu do najbliższej setki Hz.

wstecz
wróć