wstecz
wróć do opisu trx DRUH-2008

Transceiver wykonany został w typowej obudowie z blachy o wymiarach 140x65x150mm. Do płyty czołowej zamocowany został układ DDS a z jego lewej strony znajdują się pokrętła wzmocnienia w.cz, m.cz oraz pokrętło strojenia (impulsator). Na zdjęciu widać 4 wkręty mocujące układ DDS do płyty czołowej co wynika przede wszystkim z małej grubości ścianki przedniej obudowy. Gdyby jednak dokręcić do niej płytkę aluminiową o grubości 2mm wtedy można zastosować wkręty z łbem stożkowym i schować śruby pod atrapą.


Wnętrze obudowy wydaje się puste bo uklad DDS zajmuje przestrzeń z przodu a płytka transceivera jest niewielka i zajmuje miejce z tyłu obudowy. Pośrodku widoczny jest głośnik ale ze względu na niewielką moc wzmacniacza końcowego odbiornika najlepsze warunki pracy zapewniają słuchawki. W podobnej obudowie wykonany zostanie transceiver 3.5/14, CW/SSB a wtedy zapewne wolna przestrzeń obudowy będzie przydatna.


Testowa płytka transceivera wykonana została przy założeniu dość dużej gęstości upakowania elementów. Wszytkie połączenia zewnętrzne wykonane zostały z wykorzystaniem rozłączanych konektorów co ułatwia demontaż i ewentualne modyfikacje. Niestety, w pokazanym egzemplarzu obwód drukowany nie został wykonany bezbłędnie a właściwie okazało się, że wymaga modyfikacji więc jego postać w wersji ostatecznej będzie nieco inna.



Transceiver wyposażony został w atrapę płyty czołowej maskującą wykonane w płycie otwory. Załączony rysunek może pomóc w wykonaniu własnej atrapy lub użycia tej w podobnej obudowie. Można również wykorzystać wyłącznie zaproponowany sposób rozmieszczenia otworów mocujących (50/80mm) oraz miejsc wykonania otworów na klawisze i wyświetlacz do naniesienia miejsca na mocowanie DDS we własnej konstrukcji. Rysunek ten zamieściłem również w zestawie rysunków Tiny DDS.Cały układ DDS ma wymiary o 5mm większe z każdej strony niż rozstaw śrub mocujących czyli 60/90mm.



Wybór atrapy urządzenia zależy od sposobu wykorzystania układu Tiny DDS. Jeśli budujemy transceiver CW wyłącznie na jedno pasmo to najlepszym rozwiązaniem jest sterowanie za pomocą 3 klawiszy i atrapa dopasowana do tej ilości przycisków. Jeśli Tiny DDS ma pracowac w urządzeniu wielopasmomym oraz z emisjami CW i SSB to lepsza będzie klawiatura z 5 przyciskami i odpowienia do niej atrapa. Uwaga: w obu tych przypadkach należy wgrać do sterownika ATMega8 inny program sterujący.


Płytka drukowana ma rozmiary przystosowane do rozmiarów obudowy. Montując transceiver w inny sposób można ją oczywiście 'przyciąć do pola montażowego elementów. Rysunek górny to widok druku od strony lutowania a rysunek dolny nadaje się do metody termotransferowej.


Montaż układu należy rozpocząć od wykonania zwor. Zalecam zmontowanie części wspólnej jako pierwszej, następnie odbiornika a na końcu nadajnika.

Rysunki TRX DRUH-2008
Rysunek druku w


wstecz
wróć do opisu trx DRUH-2008