poprzedni

następny
powrót

Opis technologii i kolejności wykonywania prac instalacyjnych - wykonując prace działasz świadomie na własne ryzyko związane z zagrożeniem urazami mechanicznymi, oparzeniami podczas lutowania, zagrożeniami związanymi z posługiwaniem się trującymi i łatwopalnymi substancjami chemicznymi i innymi. Wszystkie narzędzia powinny być używane w sposób dla nich właściwy a substancje stosowane zgodnie z podaną przez producenta instrukcją !

1
Wycięcie elementów. Należy wyciąć z laminatu wszystkie detale. Można to zrobić nanosząc wcześniej na laminat rysunki wszystkich elementów. Ja stosuję do tego celu rysunek wszystkich detali na papierze samoprzylepnym, który naklejam na część miedzianą i nie zdejmuję aż do ostatecznego wykonania detali. Usunięcie papieru samoprzylepnego jest łatwiejsze po namoczeniu przez 1-2 minut w wodzie. Detale najlepiej wycinać za pomocą gilotyny, mogą być też zastosowane ostre nożyce do blachy a w ostateczności należy je po prostu wyciąć za pomocą piłki do metalu. Z pokrywki płyty CD należy wyciąć piłką do metalu ekran projekcyjny zwracając uwagę aby nie zmatowić lub zarysować powierzchni. Krawędzie wyciętych detali należy wyrównać za pomocą papieru ściernego klasy 100 i 360.
2
Wykonanie otworów. Należy wyciąć lub wywiercić wszystkie otwory zgodnie z podanymi wymiarami. Przed wierceniem dobrze jest napunktować miejsca wiercenia. Większe otwory można nawiercić dookoła od wewnątrz wiertłem o małej średnicy a po usunięciu wnętrza koła należy otwór wyrównać pilnikiem okrągłym lub półokrągłym. Otwory na soczewkę oraz odbłyśnik diody świecącej powinny być rozpiłowywane tak długo aż elementy te mieścić się będą w otworach bez luzu. Nie należy zbytnio rozpiłowywać szczeliny w boku A1. Jej szerokość powinna być tylko taka, aby mógł się w niej poruszać swobodnie wkręt M3.
3
Klejenie wsporników ekranu projekcyjnego. Na rysunku 5 pokazane są miejsca gdzie należy wkleić na każdej z miedzianych powierzchni elementów A1 i A2 wsporniki ekranu projekcyjnego. Przed naklejeniem dobrze jest oczyścić klejone powierzchnie za pomocą papieru ściernego. Dobór właściwej odległości elementów zapewni włożenie na czas utwardzenia kleju pomiędzy naklejane detale przygotowanego ekranu projekcyjnego. Do klejenia należy stosować klej 'poxipol 10 minut' w związku z tym należy przygotowywać niewielkie ilości kleju, który dość szybko twardnieje.
4
Wstępne prace lutownicze. Brzegi wszystkich detali, które będą ze sobą łączone przez lutowanie powinny zostać oczyszczone za pomocą papieru ściernego tak, aby odsłonić nieutleniona warstwę miedzi. Wszystkie nakrętki M3 należy symetrycznie na 3 bokach spiłować odsłaniając nieutleniony metal co ułatwi ich wlutowanie na płytkę laminowaną. Należy przygotować z drutu miedzianego elementy wlutowywane na detale C i D i wprowadzić je w wykonane otwory. Nakrętki przed lutowaniem należy skręcić z płytką laminowaną za pomocą właściwych wkrętów. Lutowanie należy rozpocząć od wlutownia nakrętek i detali z drutu w elementach C i D. Lutować należy dobrze rozgrzanym grotem, krótko, z użyciem topników lub kalafonii aby nie przegrzać laminatu.
5
Lutowanie obudowy. Lutowanie obudowy należy zacząć od wlutownia pomiędzy boki A1 i A2 wsporników pokrywy F. Należy to wykonać tak jak to pokazuje poprzedni rysunek dbając o to aby elementy były w stosunku do siebie pod kątem prostym oraz aby pozostało 1.5mm od przodu szukacza na późniejsze wlutowanie ścianki przedniej B. Następnie należy wlutować podstawę D oraz ściankę tylną E. Należy zlutować ze sobą obie części wspornika diody LED tak jak to pokazuje rysunek 8. Przed wlutowaniem następnych elementów należy wkleić niezbędne detale. Lutować można wzdłuż całej linii styku elementów lub też punktowo co 0.5 - 1 cm.
6
Klejenie i wklejanie. Pokrywę F należy delikatnie odkręcić z wstępnie zlutowanej konstrukcji aby wkleić do niej soczewkę najlepiej układając pokrywę na płaskiej powierzchni. Do wspornika diody LED należy wkleić odbłyśnik również wciskając go w otwór płasko leżacego wspornika. Po stwardnieniu kleju w pokrywie należy ją wkręcić ponownie w szkielet obudowy przed dalszymi pracami lutowniczymi. Na wspornik lustra należy nakleić lustro w miejscu pokazanym na rys. 7. Uwaga: do klejenia należy używać niewielkich ilości kleju rozprowadzanych pośrodku klejonych powierzchni co uchroni przed przypadkowych sklejeniem z innymi elementami.
7
Lutowanie obudowy c.d. Na tym etapie należy wlutować ściankę przednią B pamiętając aby nie wykonywać lutu w miejscu gdzie do ścianki dochodzi pokrywa F.
8
Klejenie c.d. Na ściance B, z obu stron pokrywy F należy nakleić wsporniki pokrywy tak jak to pokazuje rysunek 5. Właściwe położenie wklejanych wsporników zapewni jednoczesne, obustronne, lekkie dociśnięcie ich do pokrywy F.
9
Lutowanie obudowy c.d. Jako ostania wlutowana zostaje ścianka C. Należy wcześniej odkręcić z obudowy pokrywę F. Aby dokładnie dopasować ten element można ściankę C oraz stykające się z nią krawędzie detali B i D podpiłować po to by wyrównać krawędzie wszystkich stykających się elementów. Po zakończeniu prac lutowniczych należy opiłować wszystkie krawędzie oraz wygładzić je papierem ściernym.
10
Czynności końcowe. Na wsporniku lustra należy zamontować gumkę recepturkę owijając ją 2,3 razy w miejscach podpiłowania wspornika (patrz rys. 7). Z obudowy (ścianka C) należy wykręcić wkręty o ile były wkręcone. Wspornik z naklejonym lustrem należy umieścić w obudowie wsuwając go w taki sposób, aby podsunąć gumkę recepturke pod uchwyt z drutu wlutowany w ścinkę C a następnie zaostrzony koniec wspornika należy umieścić w 'uszko' z drutu wlutowanego w podstwę D. W ściankę C można teraz wkręcić wkręty M3 z łbem walcowym mniej więcej do połowy ich długości. W obudowę należy wkęcić potencjometr i założyć na oś gałkę (jeśli oś potencjometru jest zbyt długa należy ją wcześniej odpowiednio skrócić). Do odbłyśnika należy założyć diodę LED. Przed założeniem wspornika do obudowy celowe jest wykonanie wszystkich połączeń elektrycznych i sprawdzenie czy układ działa i reguluje natężenie oświetlenia. Jeśli wszystko jest w porządku na wspornik diody, przy swiecącej diodzie, należy nakleić biały papier o rozmiarach odpowiadających rozmiarom kliszy celowanika a następnie na ten papier nakleić należy kliszę celownika ustawiając ją tak, aby podświetlony obraz celownika był centryczny względem źródła światła i zarazem równomiernie podświetlony. Klej powinien być użyty poza polem aktywnym celownika. Następnie wspornik diody LED należy wręcić do obudowy. Do obudowy należy włożyć baterię unieruchamiając ją gąbką. Ostatnie czynności to założenie pokrywy z soczewką i wkręcenie śrub mocujących pokrywę oraz zamontowanie ekranu projekcyjnego przez wsunięcie go w szczeliny prowadzące w bokach A1 i A2.
11
Uruchomienie i nieprawidłowości w działniu. Prawidłowo wykonany szukacz działa od razu. Ostrość obrazu uzyskuje się ustawiając wspornik diody LED za pomocą przesuwania śruby mocującej w szczelinie w boku A1. Ostateczną regulację można przeprowadzić wyłącznie po zamocowaniu szukacza na teleskopie. Do zgrania osi optycznych szukacza i teleskopu służą dwa wkręty w ściance C. Procedura justowania polega na ustawieniu teleskopu na dobrze widoczny w środku pola widzenia teleskopu obiekt a następnie na takiej regulacji wzajemnej wkrętów w ściance C aby obiekt ten znalazł się także w centrum celownika szukacza. Podstawą testowania szukacza jest sprawnie zasilana i świecąca dioda LED. Powodów nie świecenia diody może być wiele, od złej polaryzacji diody lub baterii poprzez błędne połączenia aż do elementów znacznie różnych się parametrami od podanych na schematach. Jeśli nie udaje się ustawić właściwej ostrości obrazu oznacza to zapewne, że soczewka ma ogniskową wykraczającą poza dopuszczalny zakres regulacji. Wtedy pomoże wyłącznie wymiana soczewki na właściwą. Jeśli nie udaje się zgrać osi optycznych szukacza i teleskopu przyczyn należy szukać w sposobie montażu szukacza na teleskopie.
12
Życzę powodzenia w montażu i uruchomieniu. Jeśli będziesz miał kłopoty z wykonaniem lub uruchomieniem - napisz do mnie.