poprzedni

następny
powrót

Na tym zdjęciu widać kilka głównych elementów szukacza: obudowę z potencjometrem i baterią, diodę LED na wsporniku, ekran projekcyjny, lustro na wsporniku, pokrywę z soczewką. W obudowie widać dwa poziome wsporniki do których mocowana jest pokrywa.

Zdaję sobie sprawę, że samodzielne przygotowanie niektórych elementów szukacza może być trudne. Napisz do mnie jeśli jesteś zainteresowany samodzielnym wykonaniem szukacza. Jeśli przyślesz mi zwrotną kopertę A5 ze znaczkiem to odeślę Ci kliszę celownika (1, 4.2, 8.4 stopnia) oraz rysunki elementów obudowy na papierze samoprzylepnym co znakomicie ułatwia wykonanie szukacza.

Jeden z szukaczy znalazł już użytkownika. Jest nim Bogdan z Mikołowa, znakomity astronom - konstruktor i praktyk. Jeśli ciekawy jesteś jego opinii o szukaczu zajrzyj w te miejsca: tu oraz tu . Za zgodą Bogdana zamieszczam również zdjęcie jakie wykonał poprzez szukacza księżycowi podczas swoich obserwacji zestawem lornetowym.

Na genialny sposób wykonania obudowy do szukacza wpadł Sławek. Zainspirowany opisaną konstrukcją najpierw wykonał obudowę a potem zdobył soczewkę i dopiero wtedy okazało się, że jej ogniskowa jest zbyt długa i znacznie przekracza możliwości regulacji ostrości. Za jego zgodą prezentuję zdjęcie szukacza wykonanego z listwy instalacyjnej 40/40mm. Takie listwy produkują np. Legrand, Suwałki, Grulat, Kopos. Ważne jest aby do listwy można było dokupić kształtki typu 'kąt wewnętrzny" - 90 stopni. Upraszcza to w znacznym stopnu konstrukcję szukacza. Taką konstrukcję można usztywnić przykręcając ją spodem listwy do kawałka blachy.