wstecz
wróć


Komercyjna wersja odbiornika DRUH była wykonana w pełni profesjonalnie (jak na tamte czasy). Obudowa wykonana była z blachy lakierowanej lakierem proszkowym wypalanym w wysokiej temperaturze a płyta czołowa wykonywana była przez trawienie w procesie zwanym "chemigrafią" co dawało bardzo dobre efekty wizualne oraz trwałość mechaniczną. W moich zasobach znajduje się jedynie część domentacji dołączanej do odbiornika:

     


Dodatkowo, załączona do odbiornika instrukcja obsługi zawierała dane, których niestety nie mam w oryginale a jedynie jako przedruk ze strony Artura:

Odbiornik DRUH jest urządzeniem odbiorczym o przemianie bezpośredniej, zbudowanym w oparciu o typowe i łatwo dostępne elementy półprzewodnikowe (układ scalony; tranzystory polowe) umożliwiającym odbiór sygnałów telegraficznych (CW) oraz fonicznych (SSB) w paśmie amatorskim 3,5 MHz. Aperiodyczny wzmacniacz w. cz. oraz przemiana bezpośrednia czynią układ mało wrażliwym na silne sygnały zapewniając dużą wierność odbioru. Najbardziej korzystne warunki odbioru mają miejsce wtedy, gdy poziom wzmocnienia w. cz. jest możliwie niski przy możliwie wysokim poziomie wzmocnienia m. cz. Ma to szczególne znaczenie podczas prowadzenia nasłuchów w godzinach wieczornych i nocnych. Ze względu na bardzo duże wzmocnienie m.cz. odbiornika, zaleca się zasilać odbiornik z baterii, możliwa jest również współpraca odbiornika z fabrycznymi zasilaczami o napięciu określonym poniżej ( 9V ).

Nie wolno przekraczać maksymalnego dopuszczalnego napięcia zasilania, odbiornik jest odporny na zmianę polaryzacji napięcia zasilania oraz na zwarcie zacisków słuchawek. Do współpracy z odbiornikiem zalecane są anteny niskoomowe np. DIPOL, G5RV, W3DZZ. Przy stosowaniu anten wysokoomowych jak np. „long wire". dobre rezultaty daje zastosowanie uziemienia. Duża czułość odbiornika pozwala na poprawną pracę z najprostszymi antenami w postaci kilku lub kilkunastu metrów drutu zawieszonego kilka metrów nad ziemią w stosowaniu łącznie z uziemieniem. Jednak pełne możliwości odbiornika ujawniają się przy stosowaniu anten niskoomowych. Parametry techniczne odbiornika:
1. Częstotliwość odbioru 3,5-3,8 MHz
2. Czułość nie gorsza, niż 1 uV dla (SN)/N - 10 dB
3. Jednowstęgowa szerokość pasma na poziomie –6 dB mniejsza od 4 kHz
4. Stabilność częstotliwości nie gorsza niż 2 kHz/godz
5. Impedancja wejściowa ok 50 omów
6. Dokładność skalowania 10 kHz
7. Tłumienność poza pasmem 40 dB (7 MHz), 50 dB(10,5 MHz)
8. Napięcie zasilania 9 V(2x5R1 2)
9. Pobór prądu przy napięciu 9 V ok. 30 mA
10. Zalecana oporność słuchawek 200 omów (np SN63)
Odbiornik dla krótkofalowców "DRUH" umożliwiający odbiór sygnałów w paśmie amatorskim 3,5 do 3,8 MHz może być użytkowany bez specjalnych zezwoleń /Dz.U.Nr 6 z 1966r./


wstecz
wróć