wstecz
wróć do opisu wobulatora


Sterowanie generatorem odbywa się za pomocą klawiszy oraz impulsatora. Funkcjonalność wobulatora można uruchomić zarówno dla układu Tiny DDS z trzema jak i z pięcioma klawiszami. W układzie z pięcioma klawiszami skrajne dwa klawisze działają jak lewy lub prawy klawisz układu z trzema klawiszami. Dlatego w dalszym opisie będę opierał się na wersji z 3 klawiszami.
Program generatora wobulatora zawiera SETUP, do którego można wejść tuż po włączeniu układu przytrzymując lewy klawisz podczas komunikatu zachęcającego do wejścia do SETUP-u.



Na głównym poziomie menu SETUP można ustawić częstotliwość wzorca kwarcowego Fsck lub ilość pomiarów w paśmie przestrajania generatora (opcja o nazwie Scale). Opcje te pojawiają się cyklicznie na ekranie: Fsck -> Scale -> Exit -> Fsck -> Scale ..... gdzie opcja Exit oznacza wyjście z części SETUP. Wejście do którejś z opcji SETUP lub opuszczenie SETUP-u następuje za pomocą lewego klawisza.



Po wejściu do opcji Fsck częstotliwość wzorca ustawia się za pomocą impulsatora a zatwierdza się klawiszem środkowym. Podobnie ustawienie Scale czyli ilości kroków pomiarowych w paśmie przestrajania generatora odbywa się za pomocą impulsatora w zakresie od 10 kroków do 200 kroków w całym zakresie przestrajania. Analogicznie i dla tej opcji zatwierdzenie wartości następuje przez użycie klawisza środkowego.



SETUP umożliwia podstawowe ustawienia zależne od użytego wzorca lub ilości pomiarów w zakresie przestrajania. Wartości te zostają po zaprogramowaniu zapamiętane w pamięci nieulotnej mikrokontrolera AT Mega8 i nie wymagają ponownego ustawienia podczas kolejnego włączenia urządzenia chyba, że zmieniła się częstotliwość wzorca Fsck lub zmianie ma ulec ilość pomiarów w paśmie przestrajania.
Jeśli urządzenie nie wymaga zmiany ustawień w SETUP-ie to wkrótce po włączeniu przechodzi w tryb normalnej pracy.



Jest to jedyny dostępny ekran urządzenia w trakcie normalnego uzytkowania. W górnym wierszu od lewej napis *F a następnie liczba określa częstotliwość startową generatora wobulatora wyrażoną w MHz. Z prawej strony tego wiersza znjaduje się napis STEP dotyczący wartości znajdującej się poniżej w wierszu drugim. Drugi wiersz od lewej zaczyna się napisem *D oraz liczbą w MHz określającą przedział przestrajania w MHz. Układ działa więc od częstotliwości F do częstotliwości F+D w N krokach ustawionych w SETUP-ie w opcji Scale. Z prawej strony dolnego wiersza wyświetlana jest bieżąca wartość kroku przestrajania, którą można zmieniać cyklicznie w pętli: 10Hz -> 100Hz -> 1kHz -> 10kHz -> 100kHz -> 1MHz -> 10Hz -> 100Hz ...... za pomocą prawego klawisza. Zmianę częstotliwości F oraz zakresu przestrajania D z krokiem STEP wykonuje się za pomocą impulsatora. O tym czy zmiana dotyczy częstotliwości F czy zakresu D informuje kursor pod znakiem "*" na początku każdej z linii. Jeśli kursor znajduje się jak na zdjęciu w górnej linii wtedy impulsatorem zmieniana będzie częstotliwość F. Wybór, która ze zmiennych będzie modyfikowana dokonywany jest za pomocą lewego klawisza co powoduje przeniesienie kursora do innego wiersza.
Tuż po włączeniu układ ustawiony zostaje standardowo na częstotliwość F = 1MHz oraz D = 0.1MHz


wstecz
wróć do opisu wobulatora