wstecz
konstrukcje - poprzednia
wstecz
wróć na początek
wstecz
konstrukcje - następna


Jak działa wobulator z Tiny_DDS
Wobulator to złożony układ pomiarowy zawierający przestrajany generator, element obrazowania przebiegu (zwykle oscyloskop) oraz wyposażenie dodatkowe np. detektory sygnału. Pożądane jest aby przestrajanie generatora było liniowe z możliwością określenia częstotliwości w każdym miejscu pomiaru a detektory o charakterystyce logarytmicznej. W praktyce często wystarcza znajomość kształtu charakterystyki badanego układu lub możliwość obserwacji jak dobór parametrów wpływa na nią.

Jak działa wobulator z DDS-em

Pierwsze testy
Po zakończeniu programowania układu Tiny DDS do funkcjonowania jako przestrajany generator wobulatora nie mogłem odmówić sobie wykonania kilku podstawowych testów działania układu. Z posiadanych w szufladzie elementów zbudowałem więc filtr kwarcowy oraz filtr pasmowy.

Pierwsze testy

Interpretacja wyników pomiarów
W procesie pomiaru najważniejsze jest aby prawidłowo zinterpretować otrzymane wyniki. Stosując proste ale dobrze poznane i rozumiane metody można więcej uzyskać niż za pomocą niewłaściwie użytego automatu pomiarowego najnowszej generacji ;-)

Interpretacja wyników pomiarów

Funkcje Tiny DDS jako generatora wobulatora
Sposób posługiwania się Tiny DDS z oprogramowaniem generatora wobulatora jest podobne do funkcji jako generatora w zastosowaniach radiowych. System posiada SETUP gdzie można ustawić podstawowe parametry urządzenia oraz jeden interface użytkowy gdzie ustawia się częstotliwość startową zakresu przemiatania oraz zakres przemiatania. Obie wartości wyświetlane sa w MHz a ustawienia dokonuje się za pomocą impulsatora.

Funkcje generatora wobulatora

Oprogramowanie
Układ Tiny DDS zamienia się w przestrajany generator wobulatora beż żadnych modyfikacji w sprzęcie a jedynie przez wgranie do niego nowego oprogramowania. Po zakończeniu pomiarów można wgrać do mikrokontrolera oprogramowanie użyteczne w urządzeniach odbiorczo- nadawczych a przy następnej okazji można w podobny sposób znów zamienić układ w element wobulatora.


Oprogramowanie


wstecz
konstrukcje - poprzednia
wstecz
wróć na początek
wstecz
konstrukcje - następna