strona15

strona17
powrót

Zarys nowej platformy obserwacyjnej jest smukły co powoduje, że waży ona ok. 4 kg ale będzie mogła przenosić obciążenia do 30kg.

Ruchoma część platformy poruszać się będzie na 'płozach' po rolkach łożyskująco- napędzających, które nie są na razie tu pokazane. Napęd zapewni silnik krokowy z przekładnią zębatą 1:120 sterowany za pomocą zespolonego sterownika.

Płoza składa się z 3 elementów o grubości 6mm i ma specjalny kształt wymodelowany ze względu na wymagany zakres ruchu

W części południowej zachowane zostanie łożyskowanie jednopunktowe

Łożyskowanie części północnej stanowi jednocześnie element napędu platformy. Napęd to silnik krokowy (krok 7.5 stopnia/krok) z przekładnią zębatą 1:120 używany w napędzie do montażu Soligora. Właściwy napęd zapewnia tuleja mosiężna o średnicy 28mm. Tuleja napędowa łożyskowana jest z jednej strony łożyskiem typu 809 o średnicach 7/22mm a z drugiej strony zamontowana jest wprost na osi przekładni napędu Soligora o średnicy 7mm.

Silnik i łożysko tuleii napędowej mocowane są do dwóch wsporników z aluminium.

Łożyskowanie drugiej strony zapewnia zaspół 3 łożysk typu 6000 o średnicy zewnętrznej 28mm a więc po obu stromach części pwej śrółnocnej platformy znajdują się elementy o jednakoednicy. Łożyska zamocowane są na osi o srednicy 10mm wspartej na identycznych, co do kształtu, wspornikach jak silnik.
Płozy platformy, mające odpowiednią krzywiznę, opierają się na elementach łożyskujących o tej samej wysokości co powoduje, że ruch platformy odwzorowuje śledzenie sfery niebieskiej.
W przedniej części widać drewniany ogranicznik ruchu platformy co ułatwia jej przewijanie do pozycji startowej oraz chroni przed spadkiem z łozysk w położeniach krańcowych.
Na płaszczyźnie podstawy umieszczone zostały elementy sterujące oraz akumulator. Na stronie południowej widać kompas ułatwiający zgrubne ustawienie platformy w przestrzeni. Strzałka wskazuje na kierunek północy.

Zintegrowany sterownik pełni fukcje programowanego generatora impulsów dla silnika krokowego oraz sterownika mikrokrokowego poprawiającego płynność ruchów.

Metryczka sterownika zawiera podstawowe dane pomocne przy programowaniu sterownika. Przekładnia mechaniczna platformy ma wartość ok. 3128 razy z czego 120 to przekładnia zębata napędu Soligora. Przekładnia elektryczna ma wartość 750.

Zasilanie odbywa się z akumulatora 12V 1.2Ah co pozwala na nieprzerwaną pracę w czasie 8-10 godzin. Pobór prądu ma wartość ok. 130mA.

Platforma, pomimo wymiarów porównywalnych ze swoją poprzedniczką waży prawie o połowę mniej i ma nie mniejszą nośność. Ze względu na pionowe ustawienie płoz ciężar umieszczonego na niej teleskopu rozłożony jest w trzech punktach podparcia i działa pionowo w dół. Podczas maksymalnych odchyleń od punktu równowagi pojawia się składowa siły skierowana w kierunku punktu równowagi (położenie poziome) stąd w tym rozwiązaniu istotne jest prawidłowe ustawienie teleskopu na platformie aby jego środek ciężkości leżał na wirtualnej osi obrotu platformy.

Wygląd platformy obrazuje animacja dookólna.(630kB)

Na kolejnej animacji można obejrzeć jak działa platforma bez obciążenia (540kB)

i jak działa platforma pod obciążeniem teleskopem Synta 200/1200 (590kB).