Stan na 26.01.2005r.

powrót

Nazwa

Opis

Zdjęcie

Kolimator laserowy

Kolimator wykonany jest z rury mosiężnej o dlugości 130mm i średnicy 1.25”. Zasilanie z baterii 9V (6F22). Zródło światla: czerwony laser. W pokrywie regulator intensywności świecenia.

 


powieksz

AstroPilot

Programowalny generator impulsów zegarowych na poziomie TTL z klawiaturą do sterowania w dwóch kanałach (dóoch osiach) oraz wyświetlaczem (wskaźnik 7 segmentowy) do sygnalizacji dzialającego trybu pracy. Sterowanie na bazie mikrokontrolera AT90S2313. Źródło czestotliwości: rezonator kwarcowy. Ma 5 prędkości ręcznych w zakresie x1,x2,x10,x20,x100. Ma 3 prędkości automatyczne (gwiazdowa. lunarna i solarna) z korektą +-10%. Idealny do zastosowania we własnych konstrukcjach napędowych oraz do modernizacji istniejących napędow (np. TAL). Udostępnia 6 sygnałów: zegar i kierunek kanalu 1 (np. osi Ra), zegar i kierunek kanalu 2 (np. osi Dec), praca auto/manual oraz enable/disable. Zasilany z napięcia 6-16V. Wymiary: 50/23/145mm.

Cena 130 PLN (układ gotowy), 85PLN (kit 1- wszystkie elementy wchodzące w sklad AstroPilota), 60PLN (kit 2- podstawowe elementy konstrukcyjne: obudowa, plytka drukowana, przyciski, mikrokontroler, piny)


powieksz

Pilot focuser-a

Układ sterownika silnika krokowego (bipolarnego lub unipolarnego) zawierający klawiaturę i wyświetlacz (wskaźnik 7 segmentowy) informujący o stanie układu. Zbudowany na bazie mikrokontrolera AT90S2313. Sterowanie odbywa się w trybie półkrokowym co podwaja rozdzielczość podstawową silnika krokowego (np. silnik 200 krokowy wykonuje jeden obrot nie po 200 ale po 400 impulsach). Ma 4 prędkości oraz tryb uśpienia. Ma funkcję nocnej latarki (czerwona dioda LED). Zasilanie z napięcia 6-20V. Wzmacniacz mocy: L298 (dla silnika bipolarnego), 4 tranzystory Power MosFet (dla tranzystora unipolarnego). Może współpracować z programem sterującym motofocuser-em z PC.

Cena 110 PLN


powieksz

'Koziołek' astrofotograficzny

Platforma astrofotograficzna do fotografowania dużych obszarow nieba . Słlada się z nieruchomej podstawy, nieruchomej (ale regulowanej) plyty położenia geograficznego oraz z ruchomej plyty obracającej się z prędkością sfery niebieskiej. W skład wyposażenia wchodzi AstroPilot, mechanizm napędowy ze śrubą łukowatą, sterownik i silnik krokowy, zasilacz, regulator położenia geograficznego, poziomnica, regulacja poziomu podstawy, orientacyjny wskaznik szerokości geograficznej, lunetka biegunowa oraz wspornik aparatu fotograficznego. Czas naświetlania (związany z długością śruby) nie więcej niż 90 minut. Wymiary podstawy ok. 40/40cm.

 


powieksz

koziolek

Platforma paralaktyczna

Platforma służy do ograniczonego w czasie (ok. 75 minut) śledzenia obiektów za pomocą umieszczonego na platformie teleskopu (zwykle na montażu dobsona choć można jej używać także z montażami paralaktycznymi bez prowadzenia automatycznego). Platforma umożliwia wykonywanie długoczasowych (kilkadziesiąt minut) zdjęć przyrządami o krótkich ogniskowych (umieszczonych na tzw. piggy back-u) oraz wykonywanie ograniczonych w czasie zdjęć w ognisku głównym teleskopu (do kilkudziesięciu sekund). W zestawie platformy znajduje się AstroPilot, sterownik silnika krokowego akumulator do pracy w terenie i zasilacz sieciowy.

Waga platformy - 8.5kG, wymiary w stanie złożonym 600/700/180mm, zasilanie z sieci 230V lub akumulatora 18V 2Ah (praca w czasie co najmniej 4 godzin). Nośność do ok. 30kg (np. Taurus 270 i 350mm)

 

Teoria, prototyp i konstrukcja platformy

Wymiary elementów dla szerokości geograficznej 51 stopni i 53 stopnie

Animacja ruchu prototypu platformy

 

 

platf2

wygląd platformy avi (1.2MB)

ruch platformy avi (0.8MB)