powrót

Zrób Sam - RelayBox (RB) GuideDog / goto PL

Opis

RelayBox (RB) to czterokanałowy przełącznik sygnałów binarnych oparty na poczwórnym buforze trójstanowym 74244. Przełączaniem steruje ręczny przełącznik Guide / goto umożliwiający przekazanie do sterownika silników krokowych sygnałów strujących z AstroPilota lub z procesora sygnału. RelayBox wykorzystuje w pracy guide 4 sygnały sterujące jakie program GuideDog 'wystawia' na porcie LPT. Te cztery sygnały (zegar i kierunek Ra i zegar i kierunek Dec) pozwalają na ruchy korekcyjne montażu dla każdej z osi kompensujące odchyłki w prowadzeniu obiektu referencyjnego.

Aby system pracował skutecznie AstroPilot powinien powinien pracować w trybie 7 z prędkością śledzenia dla danego montażu. AstroPilot powinien mieć również wgraną najnowszą wersję oprogramowania mikrokontrolera pozwalającą na aktywną reakcję na sygnały sterujące z programu GuideDog.

Połączenie RelayBox-a z komputerem PC odbywa się za pomocą kabla RJ45 / DB25M posiadającego dodatkowe gniazdo DB25F dla podłączenia sterowania LX dla modyfikowanej kamery Vesta lub np. aparatu Canon (oprogramowanie GuideDog działa zwykle na bitach D4-D7 a sterowania kamerami na bitach D0-D3 portu LPT)

 

Rysunek druku

Rysunek montażowy

Rysunek atrapy

Rysunek kabla przejściowego PC - RelayBox

Pełna dokumentacja rysunkowa

Zestawienie materiałów i kosztów

Konstrukcja

Sterownik umieszczony jest w obudowie typu Z76. Na jednym z boków obudowy, możliwie blisko części otwieranej należy umieścić miniaturowy przełącznik bistabilny, suwakowy służący do ręcznego przełączania trybu pracy urządzenia z pracy goto na pracę guide. Jeśli RelayBox działa w zestawie bez procesora sygnału wtedy przełącznik powinien być na stałe ustawiony w pozycji Guide.

Prawidłowa współpraca RelayBox-a z AstroPilotem odbywa się gdy AstroPilot działa w trybie 7. Jednak w położeniu Guide przełacznika możliwa jest także praca w trybach ręcznych 1-5 umożliwiająca ręczną korektę położenia obiektu przed synchronizacją w programie GuideDog.

Płytka drukowana sterownika ma takie rozmiary, że gniazda RJ45 po zamocowaniu wystają nieznacznie poza obrys obudowy. Aby więc włożyć płytkę do obudowy należy uprzednio w obu ściankach obudowy wyciąć otwory na te gniazda. Otwory nie muszą być idealnie równe bo przysłania je atrapa ale powinny umożliwiać swobodne wsunięcie gniazda w otwór.

Płytka drukowana sterownika wspierana jest na 4 wspornikach znajdujących się w obudowie . Położenie płytki w obudowie należy ustabilizować za pomocą co najmniej jednego wkrętu jak to pokazano na ostatnim zdjęciu.