poprzedni
następny
powrót

Oś azymutalna - w tym przypadku zrobiona z mosiądzu - to walec o średnicy 32mm zakończony z jednej strony odcinkiem nagwintowanym o średnicy 14mm (taki otwór jest właśnie w nieruchomej podstawie teleskopu) a z drugiej strony zakończony nagwintowanym odcinkiem o średnicy 10mm (taki otwór ma koło napędowe osi azymutalnej).

Duża średnica osi azymutalnej (32mm) wynika z konieczności zachowania odpowiedniej sztywności konstrukcji co pozwala jednocześnie na prawidłowe ułożenie poszczególnych elementów montazu względem siebie.

Oś azymutalną umieszcza się w istniejącym w nieruchomej podstawie otworze.
Oś azymulana przykręcona jest od spodu nieruchomej podstawy za pomocą nakrętki z podkładką M10
Kolej na wykonanie właściwego łożyskowania w osi azymutalnej. Ponieważ oś azymutalna ma średnicę 32mm a oś w ruchomej podstawie teleskopu tylko 14mm to należy ten otwór poszerzyć. Na tym zdjęciu i następnym pokazałem w jaki sposób zabrać się za wykonanie otworu 32mm w podstawie, która ma już otwór 14mm. Należy przygotować klej Poxipol 10 minut oraz nieco ścinków papieru (bibuły, lub papieru toaletowego) jako wypełniacza (oszczędzamy nieco kleju).
Podstawę należy ustawić na kawałku deski aby klej nie wyciekł z otworu a następnie po wymieszaniu kleju (ok. 1.5-2cm z każdej tubki) należy wprowadzać go do otworu mieszając go w otworze ze ścinkami papieru. Otwór należy wypełnić klejem po brzegi starając się zachować zarys istniejącego otworu co pozwoli na właściwy wybór środka wiercenia.

Po wyschnięciu kleju uzyskujemy całkowicie wypełniony otwór, w którym należy wyznaczyć środek dalszego wiercenia.

Widoczne na zdjęciu małe otwory stanowią pozostałość po poprzednim systemie łożyskowania montażu.

Do wiercenia otworu na oś azymutalną potrzebna jest oczywiście wiertarka oraz wiertło do drewna o rozmiarze 32mm.
W trakcie wiercenia należy zwracać uwagę aby wiertło 'nie schodziło' z wyznaczonego kierunku. Nie ma znaczenia krytycznego bowiem właściwe łożyskowanie i tak zapewnia metalowy pierścień ale oszczędzi to nieco pracy związanej z koniecznością wyrównywania otworu.
Wykonany otwór jest nieco postrzępiony i nie nadaje się do bezpośredniego łożyskowania osi azymutalnej. W otwór należy próbnie wprowadzić oś oraz sprawdzić czy można ją w otworze ustawić pod katem prostym do postawy. Jeśli nie to nalezy go poszerzyć (z reguły w dolnej części) biorąc za punkt odniesienia górną krawęź otworu, która jest z reguły centrayczna względem podstawy. Powierzchnię otworu należy zabezpieczyć przez zaciąganiem wilgoci smarując ją i brzegi otworu cienką warstwą kleju poxipol. Aby przt tym nie zmniejszyć światła otworu można po posmarowaniu klejem wprowadzić do otworu oś azymutalną posmarowaną oliwą (aby do osi nie przyległ klej) co pozwoli na właściwe ułożenie się kleju w otworze.
Właściwe łożyskowanie ruchomej podstawy względem osi azymutalnej zapewnia pierścień o średnicy wewnętrznej 32mm mocowany do ruchomej podstawy w trzech punktach za pomocą wkrętów do drewna.

Pokazany na zdjęciu pierścień może być zamocowany z obu stron ruchomej podstawy. Choć jest to rozwiązanie technicznie bardziej eleganckie to jednak nie jest absolutnie konieczne.

Po wykonaniu łożyskowania montaż porusza się w osi azymutalnej swobodnie i bez zacięć.

Pozostaje na koniec założyć na oś wykonane wcześniej koło napędowe osi azymutalnej i droga do montowania mechanizmu napędowego jest otwarta.