powrót

Zrób Sam - sterownik silników krokowych (Stepper Driver - SD)

Opis

Sterownik ma dwa kanały ze wzmacniaczami mostkowyni działającymi na układach L298. Pozwala to na sterowanie zarówno silnikami krokowymi bipolarnymi (4 przewody) jak i unipolarnymi (5 lub 6 przewodów). W przypadku sterowania tylko dla jednej osi prawy układ L298 wraz z dołączonymi do niego elementami nie musi być montowany. Głownym elementem sterującym jest mikrokontroler AT90S2313 lub ATiny2313 zamieniający sygnały sterujące dla obu osi (sygnały zegara i kierunku) na 4 fazowe silniki sterujące uzwojeniami każdego z silników krokowych. Sterownik może pracować w dwóch trybach: pełnokrokowym i półkrokowym (zwiększającym dwukrotnie rozdzielczośc silników krokowych) ustawianym za pomocą zwory S1. Złącza P1 i P2 służą do programowania kontrolera i nie muszą być montowane. Uklad ma zarówno wejście sterujące jak i wyjścia dla silników wykonane za pomocą gniazd RJ45 co upraszcza system połączeń wzajemnych.

 

Rysunek druku

Rysunek montażowy

Rysunek atrapy

Rysunek kabla przejściowego AstroPilot - sterownik

Rysunek kabla połączeniowego do silnika krokowego

Pełna dokumentacja rysunkowa

Zestawienie materiałów i kosztów

Konstrukcja

Sterownik umieszczony jest w obudowie typu Z76. Na jednym z boków obudowy, możliwie blisko części otwieranej należy umieścić miniaturowy przełącznik bistabilny, suwakowy inwersji ruchu dla osi Dec. Przełącznik ruchu dla osi Dec ma zastosowanie podczas pracy sterownika w sytemie goto dla obserwacji obiektów w północno- wschodniej części nieba.

 

 

 

 

 

 

Płytka drukowana sterownika ma takie rozmiary, że gniazda po zamocowaniu wystają nieznacznie poza obrys obudowy. Aby więc włożyć płytkę do obudowy należy uprzednio wyciąć w obu ściankach obudowy wyciąć otwory na gniazda sterujące. Otwory nie muszą być idealnie równe bo przysłania je atrapa ale powinny umożliwiać swobodne wsunięcie gniazda w otwór.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przed wlutowaniem wzmacniaczy L298 do płytki drukowanej należy zmienić orientację wyprowadzeń ukladów za pomocą kombinerek początkowo na równoległą do obudowy a następnie na prostopadłą. Pierwszy rząd wyprowadzeń należy zagiąć w odległości 2mm od obudowy a drugi w odległości 5mm od pierwszego.

Płytka drukowana sterownika wspierana jest na 3 wspornikach znajdujących się w obudowie (czwarty wspornik, leżący pod kontrolerem ATiny 2313 należy usunąć). Położenie płytki w obudowie nalezy ustabilizować za pomocą co najmniej jednego wkrętu - na pokazanym zdjęciu jest to wkręt przechodzący przez otwór w radiatorze lewego wzmacniacza L298.