poprzedni następny powrót na początek opisu procesora powrót

Mechanika urządzenia

Mechanika urządzenia opiera się głownie na płytce drukowanej wkomponowanej w typową obudowę Z19. Na płytce drukowanej montowane są wszystkie elementy z wyświetlaczem, klawiaturą i złączami. W płytce wykonane są w jej rogach otwory mocujące ją do obudowy.

Wyświetlacz zamocowany jest w trzech miejscach. Głównym elementem mocującym jest łączówka widoczna przy górnej krawędzi płytki jako czarna linijka. Dwa dodatkowe miejsca mocowania to widoczne poniżej mikrokontrolera dwie gwintowane tulejki sześciokątne (5/5/5mm o długości 10mm i gwincie M3). Tulejki te przykręcone są poprzez widoczne na zdjęciu podkładki dystansowe o grubości 0.5mm. Taka sama podkładka znajduje się także pomiędzy tulejką a płytką wyświetlacza. W sumie płytka wyświetlacza powinna znajdować się 11 mm ponad poziomem głównej płytki drukowanej. Dla elegancji rozwiązania gwint w tulejce od strony wyświetlacza powinien mieć rozmiar M2 (bo taki jest otwór w płytce drukowanej wyświetlacza ale ja z powodzeniem używam śrub M2 włożonych w tulejkę gwintowaną M3. Użyte wkręty nia mają jakiejś istotnej roli poza utrzymaniem we właściwym miejscu podkładek izolacyjnych.

 

 

Płytka drukowana klawiatury mocowana jest do płytki głównej za pomocą drutów o grubości 0.8-1mm wlutowanych do niej od strony druku. Na zdjęciu widać taką płytkę w trakcie przygotowywania wsporników. W sumie płytka opiera się na 7 wspornikach z drutu (5 stanowi sygnalizację od odpowiednich klawiszy, szósty jest stykiem masy a siódmy służy wyłącznie jako wspornik. Klawisze do wlutowania wkładane są oczywiście z przeciwnej strony druku).

Odległość pomiędzy główną płytką drukowaną a płytką wspierającą klawiaturę powinna wyności 5-6mm. Dla ułatwienia zadania można użyć przy wlutowaniu klawiatury, położonej na płask sześciokątnej tulejki gwintowanej (wspornik wyświetlacza) podkładanej kolejno z każdej lutowanej strony (tulejka ma wymiar między płaszczyznami 5mm).

 

Zmontowana płytka gotowa jest do włożenia do obudowy. Mocowanie ukladu w obudowie odbywa się za pomocą 4 narożnych otworów o średnicy 3.2-3.5mm. Dwa z tych otworów widać wyraźnie w dolnej części płytki. Położenie tych otworów jak i otworów na wsporniki wyświetlacza jest wyznaczone na płytce drukowanej.

Na pokazanym zdjęciu widać przy okazji wersję układu z normalizatorami sygnału (dwie podstawki na układy scalone z lewej strony u dołu płytki)

 

Całość urządzenia zamknięta jest w typowej obudowie o nazwie handlowej Z19 i wymiarach 95/129/26mm. Obudowa składa się z górnej i dolnej pokrywy oraz dwóch czołowych. Dla potrzeb procesora spód obudowy stanowi pokrywka o niższych ściankach bocznych (widoczna na dole rysunku). Podstawa ma w rogach wsporniki mocujące płytkę drukowaną i służące jednocześnie do skręcenia całości. Pokrywa górna ma ścianki boczne i widoczne na środku dodatkowe wsporniki mocujące (te wsporniki nie są wykorzystywane ale mogą służyć do rozróżnienia pokrywek).

Pokrywa górna ma w przeciwległych rogach dwa wąsy centrujące oraz dwie wytłoczki wskazujące na punkty mocowania obudowy. Zarówno wąsy jak i wytłoczki powinny zostać usunięte tak aby powierzchnia obudowy była w tych miejscach płaska. Należy jednak zaznaczyć środki usuwanych elementów ponieważ w tych miejscach będą wykonane otwory do mocowania tulejek skręcających obudowę.

W pokrywie dolnej należy przewiercić istniejące wsporniki wiertłem o średnicy 3-3.2mm. Od spodu pokrywy można wykonać fazowanie pod wkręty M3 z łbem stożkowym. Ja używam wkrętów z łbem kulistym , które zanurzone w fazowaniach otworów stanowią małe nóżki.

 

W górnej pokrywie należy wykonać 4 otwory pod tulejki sześciokątne M3 o długości 15mm. Otwory te, wyznaczone są przez środki usuniętych wąsów i wytłoczeń i mają od zewnętrznej strony fazowanie na śruby M3x5 ze łbem stożkowym aby po przykręceniu tulejki łeb nie wystawał ponad powierzchnię zewnętrzną pokrywki. Na pokazanym zdjęciu widać przykręcone już 2 tulejki oraz wykonane już 2 otwory , tulejki i wkręty do przykręcenia z drugiej strony. Powierzchnia pod przykręcanymi tulejkami powinna być gładka bo w przeciwnym razie tulejka może być przechylona utrudniając skręcanie obudowy.

 

Właściwe ułożenie względem siebie elementów pokazuje zdjęcie. W części dolnej widać na nim podstawę z założoną płytką drukowaną (która opiera się na wspornikach) oraz przechodzące przez wsporniki i płytkę śruby mocujące (M3 o dłogości gwintu ok. 10mm. W górnej części zdjęcia widać pokrywę górną z zamontowanymi tulejkami gwintowanymi, które służą do skręcenia obu części obudowy.

Kolejną czynnością jest wykonanie w pokrywie górnej obudowy otworów na przyciski klawiatury i na wyświetlacz LCD. Do tego celu służy pokazany na zdjeciu szablon dzięki któremu mozna oznakować środki wycinanych otworów pod klawisze oraz rogi prostokąta dla LCD. Widoczny szablon zawiera także oznakowanie otworów , które trzeba wykonać aby założyć go od wewnętrznej strony pokrywki. Na zdjęciu widać, że szablon nachodzi otworami centrującymi na istniejące wsporniki wewnętrzne. Dla ułatwienia pracy należy ściąć także rogi szblonu co ułatwi jego osadzenie w pokrywce.

Ąrodki otworów pod klawisze oraz rogi otworu pod LCD należy przenieść na pokrywkę przez punktowanie. Następnie zalecam zarysowanie kszatłtów otworów okrągłych cyrklem (okrąg o średnicy 10mm) i zarysowanie otworu prostokątnego przez połączenie rogów prostokąta linią wykonaną ostrym przedmiotem.

Otwory można wykonać przez wiercenie lub frezowanie np za pomocą wiertarki i wiertła lub małego frezu.

 

szablon dla wykonania otworów

Otwory w pokrywie należy wykonać możliwie dokładnie ale jeśli się to nie uda to wszystkie niedokladności można ukryć za pomocą atrapy wykonanej na zafoliowanym papierze samoprzylepnym. Na zdjęciu widać założoną pokrywę górną i leżącą obok atrapę z wyciętymi otworami na klawisze i wyświetlacz LCD. Atrapę należy nakleić po zdjęciu warstwy ochronnej w taki sposób aby nie utrudniała ruchu klawiszom. Atrapa po naklejeniu zasłoni widoczne w rogach obudowy wkręty utrzymujące tulejki sześciokątne. Ponieważ po naklejeniu atrapy dostęp do tych wkrętów będzie już znacznie utrudniony należy je uprzednio bardzo mocno dokręcić za pomocą wkrętaka i kombinerek.

W załączonym pliku znajduje się gotowy do wydruku rysunek atrapy w klejony do pliku word-a. Rysunek powinien być wydrukowany na papierze z poklejeniem - najlepiej na drukarce laserowej. Po wydrukowaniu rysunek powinien być zafoliowany na gorąco.

rysunek atrapy przedniej i czołowej

Jedną z ostatnich czynności jest wykonanie otworów w zaślepce czołowej obudowy na gniazda komunikacyjne. Dla łatwiejszego wykonania otworów można posłużyć się atrapą tego elementu lub zdjąć wymiary wprost z natury. Otwory wykonuje się od górnej krawędzi zaślepki. Po ich wykonaniu i sprawdzeniu w obudowie z płytką można nakleić atrapę tego elementu wykonaną jak atrapa płyty czołowej. Atrapę nakleja się na środkową, wypukłą część ścianki czołowej.

Po wykonaniu wszystkich otworów i naklejeniu atrap można całe urządzenie skręcić czterema wkrętami M3 o długości gwintu nie mniejszej niż 10mm.