AstroWalker - lekki napęd nożycowywstecz
wróć

Podstawy teoretyczne budowy napędu


Napęd nożycowy ma prostą konstrukcję okupioną nieliniową pracą. Niemniej można za jego pomocą osiągnąć prawie nieograniczoną dokładność a przy długości ramienia 300mm osiągalna dokładność sterowania jest lepsza niż 0.2 arcsec/krok. Współczesne napędy wykorzystujące silniki krokowe, ale przede wszystkim możliwość programowanego sterowania prędkością pracy silnika, pozwalają na prostą realizację napędu o małych wymiarach i dużych możliwościach.

wstecz
teoria napędu nożycowego

Mechanika napędu


Mechanika napędu musi składać się co najmniej z ramienia ruchomego oraz nieruchomego a także z mechanizmu rozwierającego oba ramiona. Oczywiście niezbędnym uzupełnieniem całości musi być silnik krokowy i elektronika sterująca ruchem silnika zgodnie z nieliniową charkterystyką w czasie. Jakkolwiek te ostatnie elementy nie należą do mechaniki rozwiązania ale musi ona uwzględniać miejsce na te elementy oraz zapewnić im odpowiednie mocowanie.

mechanika napędu

Elektronika napędu


Złożony ruch silnika napędu realizowany jest za pomocą algorytmu wbudowanego do mikroprocesora sterującego śrubą napędową oraz sygnalizoatorami pracy i klawiszami sterującymi.

elektronika

Dokumentacja


Plik w formacie .pdf

dokumentacja

Jak zmontować napęd nożycowy


Opis pokazuje jak z przygotowanego zestawu elementów można własnoręcznie złożyć działający napęd. Zestaw elementów składa się ze wstępnie przygotowanych elementów - w tym zmontowanej i uruchomionej elektroniki napędu. Do zmontowania napędu nie są potrzebne żadne skomplikowane narzędzia. Wystarczą wkrętaki krzyżowe, kombinerki, nóż, papier ścierny, klej, nożyczki. Najbardziej skomplikowanym narzędziem jest klucz służący do skręcenia głównej osi napędu, który można dość łatwo wykonać lub zastąpić go np. innym narzędziem o podobnej funkcjonalności.

AW w kilku krokach

Pomiary parametrów napędu


W przygotowaniu

pomiary

Aktualna oferta


Kompletne urządzenie, gotowe do pracy, z kablem zasilania z akumulatora (bez lunetki biegunowej) - 944PLN.
Do ceny napędu należy doliczyć 16 PLN jako koszt przesyłki.

Reduktor dla lunetki EQ3-5 pasujący do gniazda M32x05 - 50PLN

wstecz
AstroWalker 2
Kontakt
leszekjed[at]wp.pl
wstecz
wróć